Łosoś – czy warto włączyć go do swojej diety?
Łosoś to wyjątkowo popularna ryba, która często pojawia się na polskich stołach. Jest smaczna, wyjątkowo wartościowa i dosyć tłusta, jednak jej specyficzny smak ma wielu zwolenników.
Łosoś – jakiego wybrać?
W polskich sklepach możemy kupić mięso z łososia hodowlanego lub z dzikiego połowu. Łosoś hodowlany jest rybą bardziej tłustą, przez co również kaloryczną. Decydując się na łososia hodowlanego warto wybierać produkty ekologiczne, które dają nam gwarancję zdrowego żywienia ryby przed połowem. Łosoś dziki posiada nieco chudsze mięso, zawiera również więcej drogocennych kwasów i witamin. Równocześnie może przebywać w nieco bardziej zanieczyszczonym środowisku, przez co należy wybierać mięsa z wysokim oznaczeniem jakości.
Mięso z łososia – wartości odżywcze
Łosoś to doskonałe źródło kwasów omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu, poprawiają pamięć i zapobiegają pojawieniu się różnych chorzeń układu sercowo-naczyniowego. W mięsie z łososia znajduje się duża ilość witaminy D, która pozytywnie działa na odporność oraz pozwala na zachowanie zdrowych i silnych kości. Łosoś to świetne źródło witaminy B12 i B6, a także pierwiastków mineralnych, takich jak selen, magnez i fosfor.
Jak przyrządzić mięso z łososia?
Surowe mięso z łososia świetnie smakuje po upieczeniu w naczyniu żaroodpornym lub zgrillowaniu. Łosoś w winie lub jako zgrillowany dodatek do sałatki to wykwintne, pyszne i zdrowe przystawki, które doskonale sprawdzą się nawet podczas eleganckiej kolacji. Wędzone mięso z łososia świetnie nadaje się do makaronów w śródziemnomorskim stylu, zup rybnych i zapiekanek. Wędzona ryba może być podawana także jako mięsny dodatek do ravioli ze szpinakiem i świeżej sałatki z serem feta. Szukając pomysłu na ciekawe przystawki, warto wypróbować przepis na małe tartaletki z łososiem, rukolą i orzechami włoskimi. Cienkie plastry z wędzonego łososia to także idealny dodatek do kolorowych kanapek i pieczonych bagietek z dodatkiem mozzarelli i pomidorów.