Hormonalna joga. Joga a żeńskie hormony
Jeśli jesteś kobietą, to na pewno przynajmniej kilka razy w miesiącu twoim życiem kierują hormony. Oczywiście dla każdej z nas ma to różne skutki i każda z nas przechodzi „gorsze dni” w inny sposób. Jednak nie powiesz mi, że nie zdarzyło ci się nakrzyczeć na partnera, siostrę, dziecko, bo… po prostu cię zdenerwowali. Powód nie był aż tak bardzo istotny, mogłaś zareagować inaczej, ale wybuch nastąpił niespodziewanie i nie udało ci się go powstrzymać
Albo inaczej. Scena w filmie (i to nie wcale tragicznie romantycznym) wywołała u ciebie ataki płaczu, smutku. Tak bardzo zaangażowałaś się w sytuację bohatera, że nie zauważyłaś, że to przecież tylko fikcja, tylko scenariusz.
Dodatkowo: mąż za głośno mlaska, dziecko zbyt szybko chodzi, kot miauczy, pies szczeka, wiatr wywołuje szelest wśród liści na drzewach… ciężko być kobietą i walczyć z tymi wszystkimi okropnymi przeciwnościami losu, czyż nie mam racji?
Z pomocą przychodzi HORMONALNA JOGA. Co to jest i z czym to się je?
O samej idei jogi na pewno słyszałaś. Według klasycznej definicji:
„sutra 2. Joga jest to powściągnięcie zjawisk świadomości.
sutra 3. Wtedy widz utrzymuje się w swojej właściwej naturze”.
A z polskiego na nasze – joga jest dyscypliną medytacji, mającą swoje początki w Indiach. Ma prowadzić do samodyscypliny i rozwoju duchowego. To zbiór wielu pozycji gimnastycznych, pozwalających na rozciągnięcie ciała i wielu technik oddechowych, które pomogą nam w osiągnięciu spokoju i harmonii.
Na czym polega joga hormonalna
Jest to metoda, która pomaga wyregulować nam – kobietom poziom hormonów, poprzez głównie masaż wewnętrzny oraz zastosowanie odpowiednich technik oddechowych. Jeśli borykasz się z niepłodnością, z tzw. „burzą hormonów”, z niedoczynnością tarczycy, menopauzą, spadkiem libido – to ten sposób jest dla ciebie. Jeśli walczysz z trądzikiem, musisz szczególnie dbać o cerę – to ten sposób jest dla ciebie.
Ćwiczyć powinnaś na czczo lub dwie godziny po posiłku.
Specjaliści w tej dziedzinie pomogą dobrać ci intensywność ćwiczeń.
Przed pierwszymi zajęcia należy skontrolować swój stan zdrowia.
Kiedy odpuścić
Oczywiście musisz pamiętać, że w przypadku uciążliwych problemów powinnaś udać się do lekarza, czasem potrzeba nam wsparcia od strony medycznej, by poradzić sobie z własną naturą. Dodatkowo istnieje kilka przeciwskazań: ciąża (wahania hormonów to ryzyko poronienia), nowotwór (w przypadku raka piersi joga może przyspieszać jego rozwój, ponieważ rak piersi zależy od poziomu żeńskich hormonów) oraz duże mięśniaki (zwiększona ilość estrogenów w organizmie).